Ultrasonik Sonotrode nedir?

Sonotrode'lar 15KHz ile 100KHz arasındaki frekansları (1 saniyelik zaman aralığı içinde) üretmiş olduğu titreşimleri verebilen mekanizmanın adıdır. Sonotrode'lar mekanik olarak 3 parçadan meydana gelir. 1.Convertor. 2.Booster 3.Horn (Boynuz). Sonotrode'ler yüksek titreşimle mekanik salınımlar meydana getirir. Bu mekanik titreşimler 5 ile 60 mikromilimetree arasında salınımlar meydana getirir. Bu sayede petrol ve kimyasal içeren plastiklerin özellikle termoplastiklerin, üst üste konan iki ürünün öpüşen noktalara titreşim uygulandığında kaynamasına imkan tanır.
Ultrasonik kaynakta bu sürtünme ısısı plastiği eritir. Eriyen iki yüzeyi birbirine kaynatır. Bu montajı gerçekleştirmek çeşitli konfigrasyonlarda, güç seviyelerinde ve doğru frekanslarda mümkündür.
Standart kaynak frekansları şöyledir: 15 KHz - 20KHz - 25KHz - 26KHz - 28KHz - 30KHz - 32KHz - 35Khz - 36Khz - 40KHz.
15 KHz'lik ultrasonik kaynak frekansı orta ve büyük boyutlu parçalar için çok uygundur. Et kalınlığı çok kalın veya kaynak yüzeyi geniş parçalar için kullanılır. Daha yüksek frekanslı sonotrode ile kaynak sistemlerinde, daha yumuşak plastiklerin daha sık kaynak yapılmasına imkan sağlar. Dünyada 20 KHz kaynak frekansı plastik montajı için en uygun kullanılan ultrasonik kaynak frekansıdır. Thermoplastikler bileşenler için uygun olduğundan maksimum kullanım esnekği sunar. Ayrıca alüminyumu aluminyuma, bakırı bakıra kaynak yapma imkanı tanır.